Białowieżę okala pierścień Puszczy Białowieskiej – to nizinny kompleks leśny, rozciągający się po obu stronach białorusko – polskiej granicy, wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości, a w którym zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze naturalnym. Białowieska knieja odznacza się dużym stopniem naturalności: niespotykana nigdzie indziej bioróżnorodność, bogactwo flory i fauny oraz górujące nad poszyciem leśnym potężne, liczące nawet 500 lat drzewostany czynią to miejsce niezwykłym. Puszcza Białowieska – miejsce odpoczynku królów i książąt polskich (puszczańska knieja gościła m.in. Stefana Batorego, Władysława Jagiełło i Zygmunta Augusta), po dziś dzień kusi spragnionych oddechu od codzienności.
W Białowieży znajdziesz:
- Muzeum Przyrodniczo – Leśne – nowoczesne muzeum prezentujące faunę i florę Puszczy Białowieskiej oraz działalność człowieka
- Park Pałacowy – urokliwe miejsce spacerowe, położone obok urokliwych stawów. Na terenie się znajduje się Muzeum Przyrodniczo – Leśne oraz zabytkowe budynki pamiętające XIX wiek m.in. Brama Pałacowa, Dworek Marszałkowski, Stajnie Kozackie.
- Cerkiew p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy, we wnętrzu znajduje się unikatowy, porcelanowy ikonostas.
- Stacja Białowieża Pałac – nowo wybudowany pawilonu stacji na rampie, wzorowanego na carskiej stacji kolejowej z 1897 roku.
- Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia – do obejrzenia stare chaty, prawosławna kapliczka, wiatrak, ule.
- Kościół rzymskokatolicki p.w. św. Teresy– piękny wystrój kaplicy Św. Huberta z wykorzystaniem korzeni i rogów.
- Wirtualne Muzeum Historii Żydów w Białowieży - poświęcone jest historii życia i śmierci mieszkańców narodowości żydowskiej, którzy od połowy XIX wieku do 1941 roku współtworzyli białowieski świat.
- Galeria Sztuki Regionu i Pogranicza „Kresy” – To miejsce, w którym czas zdaje się stanąć w miejscu. Przekraczając progi galerii, turysta trafia wprost do bajkowego świata folkloru, okraszonego nutą codzienności. W galerii można bowiem obejrzeć wystawy rzeźby i malarstwa, ale także eksponaty garncarstwa, ceramiki, bednarstwa, tkactwa, dywanów dwuosnowowych, koronkarstwa i innych.