Puszcza Białowieska to najlepiej zachowany naturalny europejski kompleks leśny. Jej obszar zajmuje powierzchnię 150 tys. ha i rozciąga się na terytorium Polski (62,5 tys. ha) i Białorusi (87,5 tys. ha). Bogactwo przyrodnicze Puszczy i jej naturalny charakter są efektem wielowiekowej ochrony, jaką otaczali ją władcy wschodniej części Europy: królowie Polski i książęta Litwy. Różnorodność biologiczna Puszczy opiera się na ogromnym bogactwie gatunków grzybów, roślin i zwierząt, które często są reliktowe.
Puszcza Białowieska nie mogła jednak stracić drugiego władcy – ogromny wysiłek przyrodników uratował populację żubra. Teraz Puszczę Białowieską zamieszkuje pół tysiąca tych zwierząt, i jest to największa populacja żubrów na świecie.
Fauna reprezentowana jest przez wiele gatunków zwierząt, m.in.: żubry, łosie, sarny, jelenie, dziki, wilki, rysie, bobry, borsuki, głuszce, żurawie. Na terenie Puszczy istnieją rezerwaty hodowli żubra i tarpana, które są jednymi z najcenniejszych obiektów przyrodniczych na terenie Polski. W 1932 roku utworzono tu Białowieski Park Narodowy.
Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej, który ocalał przed presją człowieka. Park chroni ostatni na niżu Europy las naturalny, który przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. Większość lasów w granicach Parku to lasy różnowiekowe i wielogatunkowe. Charakteryzują się niespotykanym bogactwem świata roślin, grzybów i zwierząt. Wiele żyjących tu gatunków to gatunki charakterystyczne dla lasów pierwotnych. Dla wielu z nich Park jest ostatnią ostoją.
Obszar leśny Parku tworzy mozaika przeplatających się ze sobą różnych typów lasu. Zobaczysz tu mroczne bory i przebogate grądy, w których majestatycznych rozmiarów dorastają dęby, lipy, jesiony. Malowniczością zachwycą Cię trudnodostępne olsy i przyrzeczne łęgi.
Każda pora roku jest odpowiednia, by tu przyjechać. Wiosną przywita Cię gwar ptaków uwijających się przy budowie gniazd. Latem dostrzeżesz wielobarwność kwitnących roślin na śródleśnych polanach i łąkach oraz różnorodność zawieszonych nad nimi gatunków motyli, chrząszczy, błonkówek. Poranne mgły poprzetykane promieniami słońca i odgłosy jeleni podczas rykowiska – to niezapomniane wrażenia z jesiennego pobytu. Uspakajająca cisza przerywana tylko z rzadka wieczornym wyciem wilków i pohukiwaniem sów oraz pięknie ośnieżone puszczańskie drzewa zachęcają do przyjechania tu zimową porą.