Hajnówka nazywana jest Wrotami do Puszczy i jest miejscem, gdzie zaczyna się każda wycieczka do Rezerwatu Puszczy Białowieskiej.
Hajnówka jest centrum kulturalnym, sportowym i rekreacyjnym. Odbywa się tu co roku wiele koncertów i festiwali muzycznych oraz wiele imprez sportowo-rekreacyjnych. Przyjeżdżając do Hajnówki warto zaplanować czas tak, by zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc. Wiele z nich kryje się w samym mieście, jednak gdy dysponujemy odpowiednim środkiem transportu, poszerza to nasze możliwości.
- Sobór Św. Trójcy – perła hajnowskiej architektury sakralnej – dwupoziomowa świątynia z ciekawą architekturą prof. Aleksandra Grygorowicza, mieszcząca 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną z największych w kraju. Przekraczając próg cerkwi możemy poczuć się jak zawieszeni między niebem a ziemią. W duchowy klimat wprowadza odwiedzających wnętrze cerkwi, które zdobią piękne polichromie stanowiące ilustracje z Nowego Testamentu greckiego artysty Dymitriosa Andonopulosa.
- Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa - prywatne muzeum na bazie rodzinnej kuźni.
- Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego– obiekt sakralny, w murach którego znajdują się unikatowe, zabytkowe 28 głosowe organy z wrocławskiej pracowni firmy „Schlag und Söhne”, wykonane na przełomie XIX i XX wieku.
- Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej – to jedyny ośrodek prezentujący bogactwo kulturowe, historię i tradycje Podlasia zamieszkałego przez białoruską mniejszość narodową. Muzeum organizuje wystawy okresowe dotyczące twórczości lokalnych artystów jak również artystów z Białorusi.
- Pomnik Żubra – odlana z brązu, naturalnej wielkości sylwetka żubra – króla puszczy.
- Park Wodny – idealne miejsce na relaks i aktywne spędzenie czasu.
- Kościół pw. Św. Cyryla i Metodego – nowoczesna świątynia zbudowana w stylu neobarokowym Od frontu po obu stronach głównego wejścia stoją dwie wysokie na 38 metrów wieże z tarasem widokowym między nimi.
- Turystyczna Kolejka Wąskotorowa - podróż kolejką pozwala podziwiać otaczającą naturę i chłonąć niesamowite zapachy i niepowtarzalne barwy Puszczy Białowieskiej.
- Park Miniatur Zabytków Podlasia – powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne i pałace.
- Krynoczka - jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu. Jak przed wiekami, tak i teraz, pielgrzymi odwiedzający Krynoczkę, chusteczką zwilżoną w jej wodzie przecierają chore miejsce, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką, w ten sposób symbolicznie pozbywają się choroby. W pobliżu stoi wzniesiona w 1846r. drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy.